Vaiko ruošimas darželiui

Pradėjusi leisti vaiką į darželį ar lopšelį dažna mama skundžiasi, kad mažylis nuolat serga. Spėlioja, kas dėl to kaltas: skersvėjai, sirguliuojančių grupės draugų nešiojamos „bacilos“ ar silpnas vaiko imunitetas. Kaip yra iš tikrųjų ir ką daryti, kad mažyliai sirgtų mažiau.

Sergantys vaikai nevedami į darželį

Nemažai prie vaikų ligų prisideda patys tėvai, atvesdami jau sirguliuojantį mažylį, kuris dažnai savo liga „pasidalija“ su sveikais grupės draugais.

Sergantys vaikai neturi lankyti ikimokyklinio ugdymo įstaigos. Apie ligą ir jos pobūdį, gali spręsti tik medikai.  Auklėtoja pastebėjusi, kad vaikas serga, apie tai turi informuoti tėvus.

Higienos normoje  „Ikimokyklinio ugdymo įstaigos. Higienos normos ir taisyklės“, parašyta, kad “grupės auklėtoja kiekvieną rytą turi pasidomėti vaiko sveikata ir švara. Vaikui sunegalavus ikimokyklinėje įstaigoje, jis izoliuojamas iki atvykstant tėvams“, o “po ligos vaikas gali būti priimamas tik su apylinkės pediatro ar šeimos gydytojo pažyma apie ligos trukmę, taikytą gydymą bei nurodymais dėl tolesnės individualios vaiko priežiūros“.

Nors ir nestipriai sunegalavusio vaiko nereikėtų vesti į darželį. Prisiminkite, kaip jaučiamės patys, kai sergame. Norisi ramybės, arbatos ir pagulėti šiltoje lovoje. To paties norisi ir jūsų negaluojančiam vaikui.

Nesusiformavusi imuninė sistema

Daugiausiai serga lopšelinukai. Taip yra dėl kelių priežasčių. Daugelio 2— 3 metų vaikų imuninė sistema nėra dar visiškai susiformavusi. Paprastai imunitetas susiformuoja iki penkerių metų. Todėl tikimybė, kad pradėjusi lankyti darželį jūsų atžala nesirgs, nedidelė.

Pirmąjį pusmetį darželyje dažniausiai vyksta adaptacija. Vaikas sutinka gerokai daugiau ir įvairesnių mikroplazmų ir ligų sukėlėjų, nei augdamas namuose. Be to stresas taip pat silpnina mažylio atsparumą įvairioms ligoms.

Esant galimybei į lopšelį ar darželį vaiką pradėkite leisti gerokai anksčiau nei išeinate į darbą. Tuomet nereikės baimintis, kad vos pradėjus dirbti reikės imti nedarbingumo pažymėjimą. Be to, turėsite galimybę vos sunegalavusio arba ką tik pasveikusio mažylio iš karto nevesti į darželį. Jeigu nėra tokios galimybės, susiraskite žmogų (močiutę, kaimynę ar auklę), kuris galės pabūti namuose su sergančiu vaiku.

Jeigu jūsų atžala dar nelankiusi darželio nemažai sirgo, gydytoja rekomenduoja likus bent mėnesiui (o geriausia pusmečiui) iki darželio pradėti stiprinti vaiko imunitetą gerinančiais preparatais (vitaminais su ežiuole, žuvų taukais) i kuriuos paskirs šeimos gydytojas. „Šimtaprocentinio efekto tikėtis neverta, tačiau dažna mama pastebėjo, kad po šių preparatų vaikai serga rečiau, lengviau ir trumpiau“, — teigia gydytojai.Vaiko atsparumas ligoms priklauso ir nuo genų. Jeigu tėvai vaikystėje labai sirgo, didelė tikimybė, kad ir vaikas sirgs.

Kova su stresu

Dažnas vaikas, pradėjęs lankyti darželį, patiria stresą. Kaip su juo kovoti?Pirmiausiai reikia įvertinti vaiką. Jeigu jis labai prisirišęs prie tėvų, namų, skausmingai reaguoja į išsiskyrimą, darželiui pradėkite ruoštis prieš pusmetį. Gali tekti pavartoti netgi raminamųjų žolinių ar homeopatinių preparatų. Vaikutį reikia pradėti pratinti prie režimo. Dažniau būkite tarp žmonių, ypač vaikų, palikite vieną pasibūti nors trumpam svetimoje aplinkoje.

Pradėjus lankyti darželį iš pradžių ne visai dienai palikite vaiką. Pirmas dienas palikite vaiką porai valandų, vėliau palikite iki pietų, dar po poros dienų — pietų miegui, kol vaikas pripras.Jei matysite,kad vaikui sunku adaptuotis-pabūkite keleta valandų kartu.Vaikui darželis-tai nauja ,neįprasta aplinka, tad nieko keisto, kad jis patiria stresą.

Patarimai

  • Esant galimybei į lopšelį ar darželį vaiką pradėkite leisti gerokai anksčiau nei išeinate į darbą.
  • Likus bent mėnesiui (geriausia pusmečiui) iki darželio pradėti stiprinti vaiko imunitetą gerinančiais preparatais (vitaminais su ežiuole, žuvų taukais) ir geriamosiomis bei injekcinėmis vakcinomis.
  • Ruošdami vaiką darželiui, dažniau būkite tarp žmonių, ypač vaikų, palikite vieną nors trumpam svetimoje aplinkoje.

Vaiko, sergančio užkrečiamomis peršalimo ar infekcinėmis ligomis, į darželį neveskite.

atnaujinta: Trečiadienis, 2022 m. kovo 9 d.