Papje maše

2020-2021 m. m. dėl Covid-19 sugriežtintų reikalavimų ši veikla nevykdoma.

 

 

Papje maše gudrybių moko Asta Strašauskienė. Mokytoja yra įgijusi aukštąjį universitetinį išsilavinimą. Dirba Marijampolės menų mokykloje.

Papjė mašė (pranc. papier-mâché ’kramtytas popierius’) – plastiška popieriaus skiautelių pavidalo žaliava arba masė, paprastai sumaišyta su klijais, gipsu, krakmolu ar kitokiais rišikliais, naudojama tam tikriems gaminiams daryti. Pagamintas daiktas sutvirtėja, kai masė išdžiūsta.

Tradicinis papjė mašė rišiklis gaminamas vandens ir miltų ar krakmolo mišinį maišant iki tirštos grietinėlės konsistencijos. Bet kokie klijai gali būti naudojami, jei jų konsistenciją galima išgauti tokio tirštumo, kaip, pvz., PVA ar medžio klijai, tačiau klijai iš miltų ir vandens mišinio yra ekonomiškiausi. Pridedant gvazdikėlių aliejaus ar kitų priedų galima apsaugoti gaminius nuo pelėsių.

Popierius sukarpomas ar suplėšomas į juosteles ir mirkomas rišiklio pastoje, kol jos prisigeria. Taip apdorotos juostelės dedamos sluoksniais ant formos ir paliekamos lėtai džiūti. Džiovinant orkaitėje jos gali susiraityti ar kitaip deformuotis. Apdorotos juostelės gali būti padedamos ant armatūros, skeleto ar rėmo, pagaminto iš vielų. Jas galima kloti ir ant daikto, kad įgautų jo formą. Pati daikto atlieja vėliau lengviau atskiskiria nuo paties daikto, prieš tai jį patepus aliejumi ar taukais. Išdžiuvusią papjė mašė galima pjaustyti, poliruoti ir/ar dažyti, galima impregnuoti tinkamais vandeniui atspariais dažais. Papjė mašė idėja iš popieriaus masės daryti trimačius erdvinius daiktus egzistavo nuo popieriaus atsiradimo laikų. Papjė mašė gaminiai įvairiais laikais buvo madingi ne vienoje šalyje.Panaudotas popierius gali virsti ir mase, iš kurios galima lipdyti, išlieti naują unikalų popieriaus lapą ar transformuoti bet kurį daiktą į meno kūrinį. Popierius atrandamas iš naujo – tai nesibaigiančių galimybių medžiaga. Dirbiniai gali būti formuojami rankomis, atspaudžiami arba liejami formose. Iš paruoštos kietesnės popieriaus masės galima lipdyti (panašiai kaip keramikoje) nedidelius trimačius objektus, o panaudojant atraminius karkasus galima sukurti ir didelio formato erdvines kompozicijas. Pagamintas ir išdžiovintas daiktas sutvirtėja – tuomet jį galima dekoruoti įvairiomis tapybos, grafikos technikomis, naudoti inkrustaciją ar raižybą. Galutinė apdaila gali būti keli sluoksniai lako (tokie gaminiai būna atsparūs aplinkos poveikiui). Rankų darbo popieriaus masė gali būti vartojama įvairiems buitinės paskirties objektams (žaislams, puodeliams, padėklams, dekoratyviniams dirbiniams) kurti. Dar ši popieriaus masė gali būti naudojama įvairiomsŠi technologija – puiki galimybė išreikšti savo gebėjimus kurti, tapti originalių daiktų kūrėju, nes medžiagos yra lengvai prieinamos, mažos darbo sąnaudos, nesunkiai išmokstami pagrindiniai rankų darbo popieriaus gamybos įgūdžiai ir, svarbiausia, galimybė perdirbti popieriaus atliekas. Nesvarbu, kad tai tik paprasta medžiaga – popierius. Ji sugebėjo įkvėpti senovės ir šiuolaikinius menininkus sukurti jaudinančius ir originalius kūrinius. Ir ši tradicija gali būti tęsiama XXI amžiuje. Todėl malonu, kad šios technologijos mokosi mūsų darželio mažieji meninkai. Paganykite akis interneto platybėse, surasite tikrai nuostabių menininkų papje maše darbų.

  • IMG_20181128_162321
  • IMG_20190403_161202
  • IMG_20190403_160734
  • IMG_20190403_160933 (1)
  • IMG_20190403_161250
  • IMG_20190403_161100
atnaujinta: Trečiadienis, 2020 m. spalio 7 d.